Co warto wiedzieć?


Czy robiąc "prawko" naprawdę potrafimy prowadzić samochód?

Zrobić prawo jazdy a nauczyć się jeździć. Jakie błędy popełniają młodzi kierowcy?

Statystyki policyjne

Według oficjalnych danych publikowanych przez Komendę Główną Policji, w ostatnich latach, liczba niebezpiecznych zdarzeń, wypadków czy wykroczeń drogowych w zauważalny sposób dotyczy kierowców, którzy prawo jazdy posiadają najkrócej. Ponad 20% wszystkich wypadków drogowych stanowiły te, których autorami byli kierowcy z przedziału wiekowego 18-24 lata.

Z czego to wynika? Najważniejszą przyczyną jest po prostu brak doświadczenia. Kurs na prawo jazdy to przecież jedynie 30h spędzonych na drodze, w dodatku w asyście instruktora, który czuwa nad każdym naszym ruchem. Kiedy przychodzi moment samodzielnego uruchomienia samochodu i bycia zdanym jedynie na siebie, często okazuje się że zapominamy o wielu podstawowych czynnościach poprawiających bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu. 

Dodatkowo, młodość często kojarzy się z brawurą. Początkujący kierowcy, pomimo braku doświadczenia w kierowaniu pojazdem, lubią “popisywać się” przekraczaniem prędkości oraz manewrami wyprzedzania.

Najczęstsze błędy

Nieprawidłowe przygotowanie do jazdy

Nieodpowiednie ustawienie lusterek bocznych oraz lusterka wstecznego pod siebie (lub całkowity brak regulacji lusterek), niedopasowanie fotela kierowcy do odległości gwarantującej komfortowe prowadzenie, a nawet niezapinanie pasów. To grzechy podstawowe, które wciąż mają miejsce.

Część młodych kierowców nie widzi sensu zapinania pasów na krótkich odcinkach. Warto tutaj zaznaczyć, że duża część wspomnianych wypadków, których sprawcami są niedoświadczeni kierowcy, ma miejsce właśnie w mieście, przy stosunkowo niewielkich prędkościach. Pasy bezpieczeństwa znacznie zmniejszają ryzyko poważnych obrażeń w wyniku kolizji. Pamiętajmy, że na pierwszym miejscu podczas jazdy zawsze powinno być bezpieczeństwo!

 

Nieprawidłowe wykonywanie manewrów

Wspomnieć należy przede wszystkim o błędach podczas wyprzedzania. Zbyt bliskie podjeżdżanie do wyprzedzanego samochodu, nie spojrzenie w lusterko boczne przed zmianą pasa ruchu, nie użycie kierunkowskazu i przede wszystkim wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, tj. przed zakrętami, na wzniesieniach, tunelach itp. 

Rozpoczęcie manewru wyprzedzania bez wcześniejszego upewnienia się o bezpieczeństwie jego wykonania bardzo często ma tragiczne skutki. Podejmowanie jakiegokolwiek ryzyka w tym aspekcie jest niedopuszczalne, a zdarza się niestety niedoświadczonym kierowcom.

 

Wymuszanie pierwszeństwa

Niedoświadczeni kierowcy często gubią się na skrzyżowaniach równorzędnych. Przepisy ruchu drogowego jednoznacznie wskazują, że w takiej sytuacji pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony. Kierowcy na drogach osiedlowych często zapominają, że to nie oni mają pierwszeństwo lub po prostu liczą, że przejadą przez skrzyżowanie szybciej niż inny kierowca. Dlatego wymuszają pierwszeństwo, powodując kolizje. 

Warto pamiętać jednak o tym, że nawet gdy posiadamy pierwszeństwo przejazdu, nie zwalnia nas to od obowiązku obserwowania pozostałych uczestników ruchu drogowego i zachowania szczególnej ostrożności.

 

Niewłaściwe używanie kierunkowskazów

Świeżo upieczeni użytkownicy dróg nagminnie zapominają, że kierunkowskazy służą do sygnalizowania zamiaru skrętu i włączają je dopiero w trakcie wykonywania tego manewru. Jest to ogromny problem dla kierowców, którzy poruszają się za takim pojazdem, ponieważ mają mało czasu by prawidłowo zareagować. 

 

Zbyt głośne słuchanie muzyki oraz korzystanie z telefonu podczas jazdy

Kolejnym aspektem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy jest używanie akcesoriów ograniczających koncentrację oraz zbyt głośne słuchanie muzyki powodujące ograniczenie świadomości tego co dzieje się na drodze oraz wokół pojazdu. Muzyka rozprasza uwagę kierowcy, przez co wydłuża się czas reakcji. Zagłusza wszystkie dochodzące z zewnątrz dźwięki np. sygnał karetki czy odgłos nagłego hamowania innego samochodu.

W ostatnich latach gwałtownie wzrosła także liczba wypadków spowodowanych używaniem telefonu komórkowego podczas jazdy. Pamiętajmy, że każda czynność, która wiąże się z koniecznością trzymania telefonu w dłoni, podlega karze!

 

Początkujący kierowco! Pamiętaj, że samo zrobienie prawa jazdy kat. B jest jedynie pozwoleniem na prowadzenie samochodu osobowego po drogach publicznych. Nie oznacza, że jesteś już świetnym kierowcą. Ustrzeganie się wymienionych błędów oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa własnego oraz wszystkich uczestników ruchu. Źródło: własne LATEX OPONY S.A / Canva