Co warto wiedzieć?


Jak prawidłowo przechowywać opony między sezonami?

Okres zimowy powoli dobiega końca. Przed nami czas wyższych temperatur, a co za tym idzie - wchodzimy w letni sezon wymiany opon. Wielu kierowców coraz mocniej się zastanawia - co zrobić ze zdjętymi oponami? Oczywiście, jeśli opony są uszkodzone lub  mocno wyeksploatowane (producenci zalecają, by wymieniać opony, gdy głębokość bieżnika wyniesie 2-3 mm dla opon letnich i 4 mm dla opon zimowych) lub uszkodzone to sprawa jest prosta, powinny już zostać w serwisie. Co jednak  w przypadku gdy ogumienie nadaje się do dalszej eksploatacji? Trzeba je przechować!

Depozyt w serwisie czy domowa przechowalnia?

Jeśli wiemy, że stan naszych opon jest dobry i posłuży na kilka dobrych sezonów, mamy do wyboru dwie możliwości – pozostawienie w przechowalni opon lub magazynowanie na własną rękę.

Źródło: Canva

 

Opcja nr 1 jest zarówno najprostsza jak i najbardziej rekomendowana. Większość serwisów wymiany opon prowadzi wewnętrzną przechowalnię dla swoich klientów. Skorzystanie z oferty depozytu z założenia gwarantuje magazynowanie opon w optymalnych warunkach, a następnie w nienaruszonym stanie, ponowny ich montaż w pojeździe właściciela. O ofertę depozytu zapytajcie w swoim lokalnym serwisie. Pamiętajcie żeby zapytać o kartę depozytu lub inny dokument potwierdzający przekazanie opon do serwisu. W końcu przekazujecie swoją własność, w dodatku nie tanią. 

Co jednak w przypadku gdy zdecydujemy się na przechowanie opon na własną rękę? Jakie czynności należy wykonać?  W jakich warunkach przechowywać opony? Od czego zacząć?

 

Dokładnie sprawdź stan bieżnika!

Źródło: Canva

 

Zacznijmy od  dokładnego umycia opon. Podczas mycia sprawdźmy ponownie ich stan oraz głębokość bieżnika. Nie powinien być on mniejszy niż ok. 4 mm. Upewnijmy się także czy na pewno opona nie posiada żadnych przecięć, wybrzuszeń czy popękań. Gdy wiemy już, że opona nadaje się do dalszej eksploatacji, dokładnie ją osuszmy, a najlepiej także zakonserwujmy. Na rynku funkcjonuje mnóstwo preparatów opóźniających proces starzenia się opony.

 

W jakich warunkach przechowywać opony?

Optymalnym miejscem do przechowywania opon jest suche, ciemne (czynnik UV ma negatywny wpływ na gumę) i zamknięte pomieszczenie. Temperatura otoczenia nie powinna przekraczać temperatury pokojowej. Idealna temperatura to od 10 do 20 stopni Celsjusza. Pamiętać więc należy o regularnym wietrzeniu aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w tym pomieszczeniu. Pamiętajmy także o czystości. Podłoga w miejscu w którym chcemy przechować opony nie może posiadać śladów oleju, smaru czy innych substancji chemicznych. W przeciwnym wypadku, struktura gumy może ulec zanieczyszczeniu oraz zniszczeniu.

 

W jakiej pozycji przechowywać opony?

Pozycja w jakiej przechowywane są opony nie jest bez znaczenia. Bardzo ważne jest także by zdawać sobie sprawę z faktu, że inne zasady obowiązują w przypadku składania samych opon a inne w przypadku przechowywania kół. 

Co w przypadku przechowywania samych opon (tj. bez felg)? Niewielu kierowców wie, że składowanie opon w pozycji poziomej tj. układanie ich w stos wpływa niekorzystanie na kształt opon i przyspiesza proces ich degradacji. Niezalecane jest także wieszanie opon na hakach. Dozwolona jest jedynie pozycja pionowa (jedna obok drugiej). Pamiętać jednak trzeba o tym by co kilka tygodni obracać opony (!)

Źródło: Canva

 

O czym trzeba wiedzieć magazynując całe koła? Jeżeli opony są założone na felgach sytuacja jest zgoła odmienna. Komplet opon możemy swobodnie składować jeden na drugim bez ryzyka zniekształcenia opony. Dozwolone jest także stawianie ich obok siebie, jak i również wieszanie ich na hakach. Zabronione jest natomiast składanie kół w pozycji pionowej (!). Pamiętać należy także o tym by ciśnienie opon zamontowanych na felgach było zgodne z zaleceniami producenta.

Trochę tego jest, prawda? Aby oszczędzić sobie tych czynności oraz zachować trochę miejsca w domowym garażu, zalecamy jednak kontakt z serwisem wymiany i skorzystanie z wygodnej i bezpiecznej opcji depozytu! 

 

Sprawdź warsztaty sieci Serwis500. 

 

Źródło: własne Latex Opony S.A. / Canva