Co warto wiedzieć?


Jakie dokumenty są wymagane podczas kontroli pojazdu?

Od grudnia 2020 Polacy nie mają obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy ani dokumentu potwierdzającego wykupione ubezpieczenie OC. Czy oznacza to, że podczas kontroli nie musimy posiadać żadnych dokumentów?

fot. Canva

 

Brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej

Z początkiem grudnia zmieniły się przepisy i nie ma już obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Polski kierowca może zostawić plastikowe prawo jazdy w domu. Podczas kontroli Policja sprawdzi potrzebne uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. A tych w Polsce jest prawie 22 mln. 

 

A mPrawo Jazdy?

Niektórzy kierowcy mogą jednak czuć potrzebę posiadania prawa jazdy przy sobie przy ewentualnej kontroli. I tu pojawia się wygodna alternatywa dla plastikowej wersji dokumentu, którego coraz częściej zapominamy wraz z portfelem w szufladzie. 

Za pomocą aplikacji mObywatel każdy kierowca może ściągnąć na swojego smartfona prawo jazdy w wersji elektronicznej czyli mPrawo Jazdy, które zawiera takie dane jak imię i nazwisko kierowcy, data i miejsce urodzenia, Nr PESEL, czy kategorie na jakie kierowca uzyskał uprawnienia. Jest także data ważności dokumentu czy jego numer seryjny. Zatem wszystko! Wraz z mPrawo Jazdy w naszym telefonie pojawi się też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta.

Pobranie aplikacji jest bezpłatne, a instalacja zajmuje kilka minut. 

fot. Canva

 

Co z dowodem rejestracyjnym?

Nowelizacja ustawy “Prawo o ruchu drogowym” już w październiku 2018 roku pozwoliła nam na przemieszczanie się bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej kierowcy czyli polisy OC. Podczas ewentualnej kontroli wszystkie dane zostaną zweryfikowane przez odpowiednie służby w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zatem dowód rejestracyjny też możemy zostawić w szufladzie.

Pamiętając, że mamy już aplikację mObywatel, gdzie zweryfikowaliśmy swoje prawo jazdy, możemy dodać usługę mPojazd, czyli zweryfikować dane z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, którego jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem. Wszystkie dane zaciągane są z bazy CEPiK. 

 

A dowód osobisty?

Pamiętajmy, że zarówno przy usłudze mPrawo Jazdy czy mPojazd system musi potwierdzić naszą tożsamość. I tak na prawdę przygodę z mObywatel od tego należałoby zacząć: od zaczytania naszego elektronicznego dowodu osobistego. 

W ten sposób będziemy mieć wszystkie niezbędne dokumenty w jednym miejscu i będziemy bezpieczni podczas kontroli.

 

To co i kiedy MUSIMY mieć?

Pamiętajmy, że dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Za granicę nie wyjedziemy też bez tradycyjnego prawa jazdy, a tradycyjny dowód osobisty lub paszport pozostają jedyna formą weryfikacji tożsamości!

Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Nadal musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziemy prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Podczas każdej kontroli musisz potwierdzić swoją tożsamość, ale nie musisz mieć do tego tradycyjnego dowodu czy paszportu, możesz skorzystać z mTożsamości. A posiadanie mPrawo Jazdy jest z tym jednoznaczne.

I co istotne, by posiadać dokumenty elektroniczne musisz je mieć w wersji tradycyjnej. Nie można wyrobić np usługi mPojazd bez ważnego dowodu rejestracyjnego.

 

Źródło: www.gov.pl/, Ministerstow Cyfryzacji