Co warto wiedzieć?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego?

Dobrze dobrany fotelik samochodowy jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy Waszego dziecka. Chroni przed wieloma rodzajami zagrożeń, jakie czyhają na nie podczas podróży. Daje także niezbędny spokój ducha kierowcy. W jaki jednak sposób wybrać ten odpowiedni dla naszego dziecka? Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę?

źródło: Canva

Co mówi prawo?

Nowelizacja przepisów z 2015 roku zniosła obowiązujące wcześniej przepisy nakładające obowiązek jazdy w foteliku dzieci do lat 12. Obecnie nie ma już kryterium wieku. W foteliku samochodowym musi być przewożone każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm. Dziecko, które ma więcej niż 135 cm, ale mniej niż 150 cm wzrostu może podróżować bez fotelika jedynie w przypadku gdy jego waga jest większa niż 36 kg. Oznacza to bowiem, że jego waga przekracza kryterium użytkowania w każdym obecnym na polskim rynku foteliku samochodowym. W takiej sytuacji dziecko musi być przewożone na tylnym siedzeniu oraz zapięte trzypunktowym pasem bezpieczeństwa. 

Który fotelik będzie odpowiedni dla mojego dziecka?

Aby fotelik samochodowy był bezpieczny dla dziecka musi być dostosowany przede wszystkim do jego masy ciała, ale również do wieku i wzrostu. Rozróżniamy następujące grupy produktów:

  • Grupa 0, gdy dziecko waży poniżej 10 kg (do ok. 9 miesięcy)
  • Grupa 0+, gdy dziecko waży poniżej 13 kg (do ok. 18 miesięcy)
  • Grupa I, gdy dziecko waży 9-18 kg (od ok. 8 miesięcy do 3,5 roku)
  • Grupa II, gdy dziecko waży 15-25 kg (ok. 3-7 lat)
  • Grupa III, gdy dziecko waży 22-36 kg (ok. 6-12 lat)1

 

Grupa 0 oraz 0+ to tzw. nosidełka, czyli foteliki przeznaczone dla noworodków i niemowlaków. Ich zadaniem jest imitować tulenie maluszka w rękach matki. Kilkumiesięczne dziecko nie jest w stanie samodzielnie siedzieć, dlatego w foteliku umieszczone jest w pozycji leżącej. Tyłem do kierunku jazdy. Najczęściej istnieje jedynie możliwość regulacji poziomu nachylenia. Wbrew pozorom, dzieciątko powinno być także mocno zapięte pasami. Tak aby maluszek nie miał możliwości poruszania tułowiem w czasie jazdy. Z tego powodu ważne jest by przy planowaniu dłuższej podróży, wziąć pod uwagę większą liczbę postojów i wyciągnąć co jakiś czas dziecko z urządzenia.

W jaki sposób zamontować nosidełko w samochodzie? Choć zasadniczo metody są dwie, za pomocą pasów bezpieczeństwa oraz z wykorzystaniem istniejącego w pojeździe systemu ISOFIX, opcją zalecaną jest opcja numer 2. Dokupienie bazy pasującej do modelu fotelika zdecydowanie zwiększa stabilizację dziecka podczas podróży, a więc podnosi zarówno bezpieczeństwo jak i komfort jazdy maluszka. Montaż fotelika jedynie za pomocą pasów bezpieczeństwa uznajemy za ostateczność, tj. jedynie w przypadku gdy pojazd nie posiada systemu ISOFIX.

źródło: Canva

Grupa I to już fotelik w którym dziecko ułożone jest w pozycji siedzącej. Posiada jednak własne pasy bezpieczeństwa lub inny system podtrzymujący oraz montowany jest z wykorzystaniem bazy ISOFIX.  Oznacza to, że nadal montuje się najpierw fotelik trwale do kanapy, a następnie zapina dziecko w foteliku. Dopuszcza się już w tym wieku możliwość jazdy malucha przodem do kierunku jazdy. Nie jest to jednak opcja zalecana. Warto więc przy zakupie fotelika dla ok. rocznego dziecka, szukać takiego który umożliwia montaż tyłem (RWF).

Grupa II oraz III to foteliki, których głównym zadaniem jest adaptacja dziecka do konstrukcji samochodu. Różnią się jedynie gabarytami. Dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy oraz korzysta z pasów bezpieczeństwa zamontowanych w samochodzie. Dzięki temu, że fotelik podnosi poziom siedziska dziecka, pas bezpieczeństwa przechodzi przez klatkę piersiową, a nie przez twarz czy szyję. Największe z samochodowych fotelików nie muszą być zamontowane sztywno, a wręcz lepiej by tak zamontowane nie były, bo poprawia to komfort jazdy dziecka. Mniej istotne jest tutaj także samo mocowanie. Nie korzysta na tym etapie z bazy ISOFIX.

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model fotelika?

Po pierwsze - certyfikaty

Europejskie certyfikaty bezpieczeństwa ECE R44-03 oraz ECE R44-04 oznaczają, że fotelik spełnia podstawowe normy techniczne i uzyskuje homologację uprawniającą do używania w ruchu drogowym. Nie jest to wystarczające potwierdzenie, ani pełna gwarancja bezpieczeństwa Waszego dziecka, bo normy te oznaczają spełnienie minimalnych wymogów i niekoniecznie są zgodne z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi najnowszych produktów tego typu. Z tego powodu  równie ważne są testy zderzeniowe, prowadzone przez niezależne organizacje (jak niemiecki ADAC czy inne OEAMTC, AA i ANWB). Kryteria oceny bezpieczeństwa w testach są ostrzejsze, niż te wymagane do uzyskania certyfikatu. Dlatego przed wyborem fotelika koniecznie przejrzyjmy wyniki niezależnych testów zderzeniowych, kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem, a mniej ceną 2.

Po drugie - tapicerka

Materiał z którego wykonano fotelik również jest istotny. Najlepiej gdy jest to materiał, który przepuszcza powietrze oraz nie obciera skóry dziecka. Bardzo podnosi to komfort podróży naszej pociechy. Warto również sprawdzić przed zakupem czy istnieje możliwość zdjęcia poszycia fotelika i wyprania go w pralce. 

Po trzecie - pasy bezpieczeństwa

Za najbezpieczniejsze i najwygodniejsze uchodzą foteliki z tzw. 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa. Dają one gwarancję, że dziecko będzie stabilnie trzymać się fotelika oraz nie wypadnie z siedziska podczas wchodzenia w niebezpieczny zakręt, nierówności na drodze czy w razie zaistnienia konieczności gwałtownego hamowania.

źródło: Canva

Koniecznie zwróćmy też uwagę czy zapięcie pasów skonstruowane jest w taki sposób, który uniemożliwia maluchowi samodzielne ich rozpięcie.

Po czwarte  - oparcie

Od tego zależy wygoda podróżowania Waszego dziecka. Warto więc wybrać fotelik, który umożliwia lekkie pochylenie oparcia do tyłu. W sytuacji gdy oparcie fotelika zamontowane jest pionowo do oparcia fotela samochodowego, główka małego dziecka podczas snu pochylać się może do przodu, powodując duży dyskomfort.Źródło: Instytut Matki i Dziecka / LATEX OPONY S.A / Canva

1. Instytut Matki i Dziecka - https://epozytywnaopinia.pl/jak-kupic-bezpieczny-fotelik-samochodowy/

2. Instytut Matki i Dziecka - https://epozytywnaopinia.pl/jak-kupic-bezpieczny-fotelik-samochodowy/