Co warto wiedzieć?


Branża oponiarska w trosce o planetę

 

Innowacje i technologia to od dziesięcioleci jedne z głównych priorytetów producentów opon. W ostatnim czasie, do tej listy dołączył również szeroko rozumiany szacunek dla środowiska. Dodatki, które sprawiają, że mieszanka gumowa jest mocniejsza i jej produkcja mniej zanieczyszcza środowisko oraz zmniejszanie oporów toczenia to dwa przykłady skutecznych metod, ale nie są one w stanie zredukować emisji dwutlenku węgla przez oponę do zera.

Działania Michelin - pioniera w eko-podejściu 

Michelin już dawno wkroczył w świat opon ekologicznych. Od początku lat 90. producent specjalizuje się w produkcji ogumienia o niskich oporach toczenia. Firma posuwa się do ekstremum, tworząc produkty neutralne pod względem emisji zanieczyszczeń - od momentu pozyskania materiałów, przez konstrukcję bieżnika, montaż, eksploatację i finalnie do utylizacji. Michelin jest pionierem opony, która wykazuje neutralność klimatyczną i która wpisuje się w misję firmy w zakresie podejścia ekologicznego.

 

Aby tego dokonać, producent wdrożył gospodarkę o obiegu zamkniętym - korzysta ze zrównoważonych surowców i przykłada bardzo dużą wagę do recyklingu. Chociaż pomaga to ograniczyć negatywny wpływ opon na środowisko, Michelin uznał, że nie jest to rezultat zadowalający i podjął aktywne działania, aby zrównoważyć te kwestie. Sadząc drzewa i instalując maksymalnie energooszczędne urządzenia przemysłowe, firma dba o naszą planetę. Ponadto, Michelin zaplanował nawet koniec życia swojej nowej opony. We współpracy z firmami zajmującymi się recyklingiem, dba o to, aby wszystkie możliwe materiały zostały w pełni ponownie wykorzystane.

 

Michelin zakłada, że nowe ogumienie znacząco wpłynie na efektywność paliwową, ograniczając jego zużycie niemal o jedną piątą litra na 100 km, ale nie oznacza to, że odbije się to negatywnie na osiągach! Najnowsze technologie zastosowane w oponach ekologicznych pozwalają zachować jak najlepsze parametry.

 

"Ludzie, Zysk i Planeta"

Środowisko naturalne jest jednym z trzech filarów podejścia Michelin do zrównoważonego rozwoju "Ludzie, Zysk i Planeta". Grupa dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. i pełnego obiegu swoich produktów. Przyczynia się również do neutralności węglowej w zakresie wykorzystania produktów i pracuje nad poprawą śladu ekologicznego swoich zakładów przemysłowych. Dlatego warto zwrócić uwagę na tę markę przy dokonywaniu wyboru nowego ogumienia.

 

Znajdź opony marki Michelin dla swojego auta i wybierz swój lokalny serwis ogumienia TUTAJ

 

źródło: materiały własne Latex, Michelin 

autor: AK