Co warto wiedzieć?


Dlaczego opony klasy premium są... premium?

Wydawać by się mogło, że zakup nowych opon to zło konieczne posiadania samochodu. Komplet nowych opon może kosztować fortunę, a realna satysfakcja początkowo wydaje się niezauważalna. Dlaczego więc powinieneś wydać więcej niż absolutne minimum na taki zakup? Co sprawia, że opony klasy premium faktycznie są premium i czy ich wyższa cena nie jest tylko kwestią dobrej polityki marketingowej?

źródło: canva

Opony Premium zapewniają najwyższe standardy bezpieczeństwa

Jeśli myślisz, że wszystkie opony są takie same, a ich produkcja to wlanie płynnej gumy do formy z fantazyjnym wzorem, a następnie pozostawienie jej do wyschnięcia, wtedy faktycznie wydawanie kilku tysięcy na komplet opon premium można by nazwać nonszalancją. W rzeczywistości jednak stworzenie opony to bardzo złożony proces, na który składa się szereg przeprowadzonych badań, wirtualne planowanie i testowanie na podstawie założonych parametrów. Sztab inżynierów, bazując na doświadczeniu, starannie opracowuje skład mieszanki oraz najlepsze, dla warunków w jakich użytkowana będzie opona, wzory bieżników. 

 

Oprócz tego wiodące firmy takie jak Michelin, Continental, Pirelli, Bridgestone czy Good Year budują swoje zaawansowane centra badawcze włącznie z torami testowymi, gdzie odtwarzane są wszystkie możliwe warunki drogowe, od arktycznego mrozu po saharyjskie upały. Aby zapewnić wszechstronność swoich produktów zatrudniają profesjonalnych kierowców, którzy sprawdzają czy takie ogumienie faktycznie podoła danym warunkom. Działania te znacząco przekładają się na osiągi, które dana opona nam zapewnia - maksymalnie skrócona droga hamowania, doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni czy śniegu (w przypadku opon zimowych), odporność na aquaplaning, zwiększona żywotność oraz redukcja hałasu.

 

źródło: Michelin

Zatem jakość, technologie i parametry - to wszystko gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Producenci premium świadomi roli niezależnych testów przeprowadzanych przez takie instytucje jak ADAC czy TÜV nie mogą sobie pozwolić na niskie noty. Uzyskane certyfikaty są bowiem potwierdzeniem produktów najwyższej jakości.

 Opony Premium zużywają się wolniej

 Prawda jest taka, że ​​za zestaw opon z najwyższej półki będziesz musiał zapłacić pozornie więcej. W przypadku samochodu osobowego jest to czasem różnica kilkuset złotych. Chociaż jest to większy początkowy nakład, należy również wziąć pod uwagę tempo zużycia opon, które dzięki konstrukcji i zastosowaniu materiałów wyższej jakości jest zazwyczaj znacznie wolniejsze w porównaniu z oponami z innych segmentów. Większa trwałość opon oznacza mniejszą częstotliwość ich zmiany, co pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas oraz związane z tym wszelkie niedogodności.

źródło: Bridgestone

Opony Premium są ekonomiczne i ekologiczne

Etykiety unijne, które zawierają trzy główne aspekty charakterystyki opony zgodnie prezentują najwyższe oceny dla ogumienia premium, zarówno dla efektywności paliwowej jak i generowanego poziomu hałasu. Co to oznacza w praktyce?

Po pierwsze mniejsze zużycie paliwa, które wynika z niskich oporów toczenia, realnie pozwala zaoszczędzić nawet 80 litrów paliwa rocznie, czyli przy obecnych cenach paliwa prawie 500 zł. Zatem w ogólnym rozrachunku pierwotnie poniesiony przez nas koszt nie będzie wcale tak duży. Dodatkowo, mniejsze spalanie przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego przez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, co wpływa korzystnie na nasze środowisko.

Po drugie hałas, który jest znacznie zredukowany, to kolejna kwestia, która sprawia, że opona klasy premium jest produktem niezawodnym. Ogumienie o dobrej klasie głośności, czyli generującej nie więcej niż 71dB hałasu zmniejsza uciążliwość zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska - należy bowiem pamiętać, że wzrost o 1 decybel to faktycznie 26% hałasu więcej w stosunku do niższej wartości na etykiecie. 

źródło: Goodyear

Podsumowując, opony takich marek jak np.: Michelin, Continental, Pirelli, Bridgestone czy Good Year faktycznie spełniają najwyższe możliwe wymogi stawiane przez branżę motoryzacyjną i niezależne instytucje. Oprócz dostarczania bezkonkurencyjnych osiągów, opony klasy premium posiadają wszystkie niezbędne homologacje dla samochodów marek premium co podwyższa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ogumienie najwyższej klasy jest zatem standardem samym w sobie za którym podąża reszta branży.źródło: materiały własne Latex, Michelin, Goodyear, Bridgestone.