Co warto wiedzieć?


EcoPoint³ - najnowsza technologia grupy Sailun

Według marki Sailun, postrzeganie opony jako produkt zrównoważony środowiskowo nie stanowi już przewagi rynkowej.  Zrównoważone powinny być również procesy wykorzystywane do jej wytwarzania. Takie podejście doprowadziło markę do stworzenia innowacyjnej technologii do produkcji mieszanek gumowych - EcoPoint³.

Technologia ta została wprowadzona w Chinach w 2019 roku, początkowo dla opon oryginalnego wyposażenia pojazdów klasy średniej i wyższej. Obecnie, Sailun planuje wprowadzić EcoPoint³ na rynek międzynarodowy wierząc, że zapewni ona znaczną przewagę jakościową i otworzy grupie nowe horyzonty w kontekście współpracy OEM z producentami aut.

 

Osiągi to nie wszystko

Wymagania stawiane współczesnym oponom są znacznie bardziej złożone niż w przeszłości. Oprócz spełniania najwyższych standardów bezpieczeństwa i zapewniania jak najlepszych osiągów, opony muszą być teraz przyjazne dla środowiska podczas procesów produkcji, montażu, eksploatacji i utylizacji.

Istotną rolę odgrywa tu tworzenie składu mieszanek. Konwencjonalne procesy formowania często polegają na mechanicznych metodach łączenia wypełniaczy wzmacniających z kauczukiem. Mieszanie “na sucho” jest bardzo energochłonne i może powodować niedokładne rozprowadzenie wypełniaczy. Technologia EcoPoint³ zapewnia całkowicie jednolite mieszanie w warunkach ciągłej fazy ciekłej. W ten sposób wypełniacz jest wiązany równomiernie i optymalnie w zakresie nanometrów, co znacznie zmniejsza zużycie energii podczas procesu produkcji.

Technologia EcoPoint³ zapewnia również wysoki poziom zasolenia mieszanki, co prowadzi do silniejszej interakcji pomiędzy wypełniaczem, a polimerem i słabszej interakcji pomiędzy wypełniaczami. Sailun deklaruje, że takie opony wykazują doskonałe właściwości eksploatacyjne z zakresu dynamiki, odkształcania, naprężenia, tarcia i ścierania. W praktyce oznacza to, że bez względu na to, czy opona jest modelem letnim, całorocznym czy zimowym, EcoPoint³ dostosowuje się tak, aby zapewnić właściwy i optymalny skład mieszanki gumowej dostarczając wyjątkowe osiągi oraz długą żywotność.

Dodatkowo, Sailun zaznacza, że technologia EcoPoint³ zmniejsza wytwarzanie ciepła w oponie i przyczynia się do odczuwalnej poprawy komfortu jazdy i redukcji generowanego hałasu. Dzieje się tak dlatego, że mieszanka gumowa opon EcoPoint³ jest stosunkowo elastyczna, co zmniejsza wibracje powstające na powierzchni styku. Zredukowane nagrzewanie się opony ma również wpływ na ograniczenie jej zużycia, zatem wydłuża jej całkowitą żywotność.

 

Magiczny trójkąt

Opony stworzone w oparciu o technologię EcoPoint³ mają potencjał, aby skutecznie rozwiązać problem tak zwanego 'magicznego trójkąta', który nęka branżę od wielu lat. Magiczny Trójkąt to zjawisko w którym równoczesna poprawa trzech parametrów tj. trakcji na mokrej nawierzchni, zużycia paliwa i odporności na ścieranie nie jest możliwa, ponieważ poprawiając dwa parametry, trzeci zawsze ulega pogorszeniu.

Poprzednie generacje opon ekologicznych poświęcały żywotność w celu optymalizacji oporów toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni, zastosowanie technologii EcoPoint³ pozwala na ogólną poprawę wszystkich trzech parametrów. Według testów przeprowadzonych przez grupę Sailun technologia wpływa na redukcję zużycia paliwa o 20% w porównaniu z produktami konkurencyjnymi, a żywotność opony została wydłużona nawet o 30%.

 

Sailun ERange EV

EcoPoint³ zadebiutuje na arenie międzynarodowej w nowej flagowej linii opon Sailun ERange EV, która dedykowana będzie specjalnie dla pojazdów elektrycznych. Linia ta spełnia już wymagania unijnego oznakowania opon klasy AA. Dodatkowo, mieszanie fazy ciekłej technologią EcoPoint³ zostało już zatwierdzone przez niezależne organizacje badawcze TÜV Rheinland oraz Applus+ IDIADA. 

Więcej o całej linii SAILUN ERange EV znajdziecie TUTAJ.

 

Autor: AKuś

Żródło: materiały własne marki, Canva

EcoPoint3 Eco Point 3 Eco Point3