Co warto wiedzieć?


Opony całoroczne – czy to ma sens?

Wielu kierowców pewnie nie raz zastanawiało się, czy warto zainwestować w opony całoroczne. Czy są one w stanie sprostać skrajnie różnym warunkom panującym na drodze zimą i latem? W poniższym porównaniu postaramy się przybliżyć wady i zalety opon sezonowych i całorocznych.

Opony całoroczne czy sezonowe?

Większość kierowców wraz z nadejściem wiosny i zimy poddaje się rytuałowi wymiany opon. Pewnie podczas wizyty w warsztacie wulkanizacyjnym nie raz przeszło przez myśl: „A gdyby tak sprawić sobie opony całoroczne i mieć spokój?” Czy faktycznie warto rozważać taki scenariusz? Naszym zdaniem odpowiedź brzmi „Niekoniecznie”.

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. W Polsce mamy dosyć wyraźnie odróżniające się pory roku. Zimy bywają bardzo mroźne i śnieżne, lata zaś upalne. W ostatnich latach, granica ta zdaje się odrobinę zacierać, jednak różnice temperatur i warunków atmosferycznych podczas poszczególnych pór roku mogą być całkiem skrajne. Żadna opona całoroczna nie będzie w stanie zapewnić należytej ochrony przed poślizgiem, tak jak pomagają w tym opony sezonowe. Opony letnie i zimowe posiadają odpowiednio dobrane mieszkanki gumy i różnią się bieżnikiem. Wszystko po to, aby dostosować się do panujących warunków.

Opony uniwersalne miały sens i były bardziej popularne w latach 80, i może też na początku lat 90 – w czasach gdy dostęp do szybkich samochodów był ograniczony. Obecnie duża grupa kierowców korzysta z pojazdów o większej ilości koni mechanicznych, a co za tym idzie – porusza się zdecydowanie szybciej. Mamy też więcej autostrad i dróg szybkiego ruchu. Wymogło to stosowanie lepszych środków bezpieczeństwa. Takich jak opony sezonowe.

Pomijając kwestię przyczepności i kontroli trakcji, chodzi także o spalanie. Niestety, w tej kategorii opony uniwersalne również wypadają gorzej niż opony dostosowane do poru roku. Okazuje się, że jazda na całorocznym ogumieniu powoduje większe zużycie paliwa. Nie jest to ani ekonomiczne, ani proekologiczne.

Kto więc może jednak skusić się na opony całoroczne? Z pewnością kierowcy, którzy w skali roku pokonują bardzo małą ilość kilometrów i przeważnie poruszają się w bardzo bliskich odległościach. W innym przypadku zalecamy jednak sezonową wymianę opon. Profesjonalny i renomowany warsztat wymiany opon przeprowadzi ten zabieg szybko i sprawnie. Ta czynność wcale nie musi być uciążliwa.

W Serwis500.pl zrzeszamy najlepsze lokalne warsztaty i serwisy ogumienia. Z nami możesz umówić się na wizytę na konkretną godzinę – u swojego lokalnego zaufanego mechanika.