Co warto wiedzieć?


Poradnik - jak czytać oznaczenia na oponie

Oprócz nazwy producenta, na oponach znajdują się litery i cyfry. W sytuacji samodzielnego zakupu opon warto wiedzieć jak czytać te symbole. Dziś wyjaśniamy naszym Czytelnikom jak właściwie rozszyfrować te oznaczenia.

 

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Zastanawiasz się nad zmianą opon? Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się jakie marki są najbardziej polecane, jaki rozmiar będzie pasował do Twojego auta. Dużo informacji o danej oponie dostarczają także symbole (np. 205/55 R16, które znajdują się na jej boku. Dobrze jest zapoznać się z tymi oznaczeniami. Dlatego chcielibyśmy dziś szybko objaśnić jak je czytać.

Kiedy przyjrzysz się oponom, zauważysz na pewno, że oprócz nazwy producenta i nazwy opony, znajdują się na nich zarówno oznaczenia liczbowe, jak i literowe. Zacznijmy może od tych pierwszych.

Rozmiar opon

Przy wyborze odpowiednich opon trzeba przyznać, że rozmiar ma największe znaczenie.

- Trzycyfrowa liczba, np. 205 to szerokość opony (rozmiar bieżnika). Podaje się ją zawsze w milimetrach.
- Dwucyfrowa liczba, np. 55 – oznacza wysokość profilu opony. Wyraża się ją w procentach. Liczba oznacza stosunek wysokości boku do szerokości opony.
- Wartość poprzedzona literą R – to, jak można łatwo się domyślić, wewnętrzna średnica otworu opony.

Nośność opony

Kolejnym parametrem, który warto omówić jest nośność opony. Chodzi o to jaki ciężar może działać na oponę. Przedział znajduje się w granicach od 80 do 114. W przypadku liczby 80 nośność wyrażona w kilogramach wynosi 450, a z kolei dla 114 największa dopuszczalna masa to 1180 kg. To jest ciężar, który przypada na jedno koło. Jeśli chcemy ustalić, jaką wartość powinna mieć nasza opona – wystarczy sprawdzić jaka jest masa naszego samochodu i podzielić ją przez cztery. Przyjęte jest, aby dobrać oponę o nieco większym indeksie.

Indeks prędkości

Kolejna ważna kwestia to dopuszczalna prędkość poruszania się samochodu w przypadku posiadania danego typu opon. Jest to bardzo istotne, ponieważ przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Litery od J do Y wyznaczają indeks prędkości. Może się on wahać w granicach do 100 km/h (ta najniższa wartość oznaczona właśnie literą J) aż do 300 km/h (oznaczona literą Y).

Opory toczenia

Ten parametr nazywany jest także efektywnością paliwową opon. Opony klasyfikowane są w klasach od A (opona bardzo ekonomiczna) do E (najwyższe zużycie paliwa). Im mniejszy jest opór jaki stawia opona podczas toczenia się tym mniejsze zużycie paliwa. Różnica spalania między najbardziej i najmniej ekonomiczną oponą wynosi ok. 0,5l/100km. 

Droga hamowania na wilgotnej nawierzchni

Jest to indeks opisujący wartości wpływające na hamowanie opony i tym samym  bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Tu rozpiętość to A (najkrótsza droga hamowania) do E (najsłabsza przyczepność  i najdłuższa droga hamowania). Klasę opony przypisuje się na podstawie dwuetapowego badania. Mierzona jest skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni z 80 km/h do 20 km/h oraz siła tarcia pomiędzy drogą a oponą przy 65 km/h. Różnica w drodze hamowania pomiędzy klasą A i E wynosi aż 18 metrów(!).

 

Hałaśliwość opon.

Ten parametr określa poziom hałasu zewnętrznego. Hałas emitowany przez opony przedstawiany jest graficznie (trzystopniowa fala dźwiękowa) oraz liczbowo za pomocą decybeli. Jedna fala zaznaczona na czarno oznacza oponę najcichszą – co najmniej 3 dB poniżej limitu. Trzy fale oznaczają opony najgłośniejsze, powyżej ustalonego limitu.

Płatek śniegu

Jest to parametr informujący o homologacji opony zimowej. Jest to komunikat czy opona jest odpowiednia na śnieg i czy opona poradzi sobie w określonych warunkach zimowych.

Symbol trójkąta z soplami

To także komunikat o homologacji opony zimowej. Ten indeks dotyczy tylko opon do samochodów osobowych i informuje o możliwościach opony na oblodzonej nawierzchni, w naprawdę trudnych warunkach zimowych.

 

To najważniejsze oznaczenia jakie można znaleźć na oponach. Warto mieć ogólną wiedzę na temat tych symboli – ułatwi to znacznie zakup opon z myślą o bezpieczeństwie, ekologii czy oszczędności.

Jeśli potrzebujesz fachowej porady odnośnie doboru właściwego ogumienia, nasi konsultanci również chętnie pomogą dobrać Ci właściwy zestaw.