Co warto wiedzieć?


Poradnik - jak czytać oznaczenia na oponie

Oprócz nazwy producenta, na oponach znajdują się litery i cyfry. W sytuacji samodzielnego zakupu opon warto wiedzieć jak czytać te symbole. Dziś wyjaśniamy naszym Czytelnikom jak właściwie rozszyfrować te oznaczenia.

 

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Zastanawiasz się nad zmianą opon? Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się jakie marki są najbardziej polecane, jaki rozmiar będzie pasował do Twojego auta. Dużo informacji o danej oponie dostarczają także symbole (np. 205/55 R16, które znajdują się na jej boku. Dobrze jest zapoznać się z tymi oznaczeniami. Dlatego chcielibyśmy dziś szybko objaśnić jak je czytać.

Kiedy przyjrzysz się oponom, zauważysz na pewno, że oprócz nazwy producenta i nazwy opony, znajdują się na nich zarówno oznaczenia liczbowe, jak i literowe. Zacznijmy może od tych pierwszych.

Rozmiar opon

Przy wyborze odpowiednich opon trzeba przyznać, że rozmiar ma największe znaczenie.

- Trzycyfrowa liczba, np. 205 to szerokość opony (rozmiar bieżnika). Podaje się ją zawsze w milimetrach.
- Dwucyfrowa liczba, np. 55 – oznacza wysokość profilu opony. Wyraża się ją w procentach. Liczba oznacza stosunek wysokości boku do szerokości opony.
- Wartość poprzedzona literą R – to, jak można łatwo się domyślić, wewnętrzna średnica otworu opony.

Nośność opony

Kolejnym parametrem, który warto omówić jest nośność opony. Chodzi o to jaki ciężar może działać na oponę. Przedział znajduje się w granicach od 80 do 114. W przypadku liczby 80 nośność wyrażona w kilogramach wynosi 450, a z kolei dla 114 największa dopuszczalna masa to 1180 kg. To jest ciężar, który przypada na jedno koło. Jeśli chcemy ustalić, jaką wartość powinna mieć nasza opona – wystarczy sprawdzić jaka jest masa naszego samochodu i podzielić ją przez cztery. Przyjęte jest, aby dobrać oponę o nieco większym indeksie.

Indeks prędkości

Kolejna ważna kwestia to dopuszczalna prędkość poruszania się samochodu w przypadku posiadania danego typu opon. Jest to bardzo istotne, ponieważ przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Litery od J do Y wyznaczają indeks prędkości. Może się on wahać w granicach do 100 km/h (ta najniższa wartość oznaczona właśnie literą J) aż do 300 km/h (oznaczona literą Y).

To najważniejsze oznaczenia jakie można znaleźć na oponach. Warto mieć ogólną wiedzę na temat tych symboli – ułatwi to znacznie zakup opon. Jeśli potrzebujesz fachowej porady odnośnie doboru właściwego ogumienia, nasi konsultanci również chętnie pomogą dobrać Ci właściwy zestaw.