Co warto wiedzieć?


Sezonowa wymiana opon - co warto wiedzieć?

Sezonowa wymiana opon kojarzy się najczęściej z czynnością, którą należy wykonać dwa razy do roku. Z czynnością konieczną, niezbędną i obowiązkową, ale też niespecjalnie angażującą i niewymagającą głębszej refleksji. Czy tak jest aby na pewno? Czy takie podejście gwarantuje bezpieczeństwo podróży?

Kiedy jest odpowiedni czas na letnią zmianę opon?

Chociaż czuć już wiosnę i temperatura w ciągu dnia niejednokrotnie osiąga poziom kilkunastu stopni Celsjusza, z wymianą opon lepiej wstrzymać się do czasu ustania “nawrotów zimy” i osiągnięcia pełnego przełomu pogodowego. 

Źródło: Canva

Dlaczego? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni, gdy temperatura spada poniżej +7°Celsjusza. Na przełomie marca i kwietnia temperatura wczesnym rankiem oraz w nocy niejednokrotnie oscyluje w okolicach 0 stopni. Dla bezpieczeństwa podróży oraz posiadania pełnej kontroli nad pojazdem, warto wstrzymać się z umówieniem terminu montażu opon. Piotr Sarnecki, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), podkreśla: “Nawet jeśli w ciągu dnia temperatura przekroczy +10°C, to opony zimowe i tak poradzą sobie na drodze, za to opony letnie przy spadku temperatury połączonym z opadami deszczu będą bardzo niebezpieczne.

O czym natomiast warto pamiętać? Kwestią podnoszoną najczęściej przez wulkanizatorów jest odpowiedni poziom ciśnienia w oponach. Pamiętajmy by przed dłuższą podróżą sprawdzić ciśnienie opon i dostosować do wartości zalecanej przez producenta(!). Przypomnijmy, poziom ciśnienia w oponach sprawdzamy przed jazdą – nigdy na rozgrzanych oponach.

Gdy za oknem jest już ciepło i czas najwyższy na zmianę opon, pamiętajcie że możecie uniknąć uciążliwego stania w kolejce i wygodnie umówić się na termin montażu w jednym z serwisów sieci Serwis500

O czym należy pamiętać podczas wymiany opon?

Źródło: Canva

Wielu kierowców zmieniających regularnie całe koła (opony zamontowane na felgach) może pokusić się o zmianę we własnym zakresie. Wystarczy przecież podnośnik i klucz do kół. Czy aby na pewno? Zdecydowanie nie! Podczas sezonowej wymiany należy wziąć pod uwagę szereg innych aspektów, dlatego lepiej żeby zajął się tym profesjonalny serwis ogumienia.

Po pierwsze: Wyważanie kół

Wyważanie to proces rozkładania mas wokół osi obrotu kół. Dobrze skalibrowane opony znacznie poprawiają komfort jazdy, natomiast wyważone źle mogą okazać się niebezpieczne na drodze!

Nawet jeśli w poprzednim sezonie koła były poprawnie wyważone, nie oznacza to, że tak jest nadal. Warto wiedzieć, że np. podczas awaryjnego hamowania, opona może nieznacznie obrócić się na obręczy automatycznie powodując niedokładne wyważenie. 

Doświadczeni wulkanizatorzy zalecają by podczas każdej sezonowej wymiany opon sprawdzić czy są one dokładnie wyważone, a tego nie zrobimy przecież w przydomowym garażu. Wyważarka do kół to sprzęt rzadko spotykany u przeciętnego kierowcy.

Po drugie: Geometria kół

Źródło: Canva

Jeśli bieżnik dotychczas użytkowanych opon posiada jakiekolwiek nierównomierne zużycie, wyząbkowanie lub inne ślady otarć po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie opony to natychmiastowo po założeniu nowego kompletu należy sprawdzić ustawienie geometrii zawieszenia.

Samochód ze źle ustawioną zbieżnością jest niestabilny, gorzej trzyma się jezdni oraz posiada wydłużoną drogę hamowania, przez co zwiększa się ryzyko poważnego wypadku!

Pamiętajmy o wentylach! 

Kolejną kwestią na którą powinien zwrócić uwagę profesjonalny serwis opon podczas sezonowej wymiany jest stan wentyli samochodowych. W czasie jazdy wentyle poddawane są dużym obciążeniom wynikającym z działającej na nie siły odśrodkowej. Nieszczelne wentyle bardzo często są przyczyną spadku ciśnienia w kołach. W przypadku wieloletnich zaniedbań może zdarzyć się też sytuacja, że długo nie wymieniane wentyle urwą się w trakcie jazdy! Staną się więc bezpośrednią przyczyną poważnego wypadku. Warto dmuchać na zimne i przy pierwszych oznakach zużycia zdecydować się także na wymianę wentyli!

Wymiana opon okazją na sprawdzenie samochodu?

Źródło: Canva

Wizyta w profesjonalnym serwisie wymiany opon podczas okresowej wymiany to dobra okazja by dowiedzieć się co nieco o stanie poszczególnych elementów pojazdu. Doświadczony wulkanizator najprawdopodobniej zwróci nam uwagę na ewentualne uszkodzenia czy niedociągnięcia. Nie zaszkodzi także podpytać go przy okazji czy np. klocki hamulcowe nie wymagają wymiany, w jakim stanie jest układ kierowniczy oraz poszczególne elementy zawieszenia. Po zdjęciu koła można ocenić m.in. stan tarcz i zacisków, kondycję przewodów hamulcowych czy amortyzatorów.

Dokręcenie kół po przejechaniu 50km?

Zasadniczo to już wszystko o czym należy pamiętać podczas samego procesu zmiany ogumienia. Ostatnią rzeczą o której kierowcy powinni pamiętać jest ewentualne dokręcenie śrub montujących po przejechaniu pierwszych 50 km po wymianie. Niektóre modele pojazdów wymagają dokręcenia nakrętek na piastach, ponieważ istnieje ryzyko poluzowania, co w konsekwencji może doprowadzić do odpadnięcia koła podczas jazdy! Najlepiej w tym celu udać się do swojego serwisu, który powinien dokręcić je bezpłatnie.

Mając na uwadze wszystkie te aspekty, nie pozostaje nic innego jak umówić się na wygodną i profesjonalną wymianę opon w serwisach Serwis500

Szerokiej drogi!

 

Źródło: pzpo.org / Canva / własne Latex Opony S.A.