Co warto wiedzieć?


Zużyta opona - co z nią zrobić?

Samochodów przybywa, a wraz z nimi rośnie też ilość zużytych opon. Przyjmuje się, że średnio po upływie 5 lat należy wymienić ogumienie ze względu na utracone właściwości trakcyjne.

Zakładając, że każdy z nas jest czynnym kierowcą, przez średnio 40 lat swojego życia, to wytwarza 8 kompletów opon zimowych i tyle samo kompletów opon letnich. Wynik jest przerażający. To ponad 60! opon na jednego kierowcę! 

 

Opon nie można składować na wysypiskach,  zatem nie można ich tak po prostu wyrzucić. Porzucić do samoistnego rozkładu? Ze względu na dużą ilość zawartych w mieszance gumowej polimerów proces całkowitego rozkładu opony w warunkach naturalnych to 100 lat. 100 lat!

Sama opona do małych nie należy, zatem ten wysoce problematyczny odpad szpeciłby krajobraz przez wiele pokoleń. 

 

Odzysk surowca

Zużyte opony trzeba przekazać do specjalistycznej utylizacji. Jest to proste - można je po prostu zostawić w serwisie wulkanizacyjnym. Większość punktów świadczy już usługę przekazania do utylizacji odpadu problematycznego, jakim jest opona, nieodpłatnie.

Profesjonalne firmy utylizacyjne odbierające te opony zajmują się odzyskiwaniem surowców wykorzystanych do produkcji opony. Przy użyciu bardzo niskiej temperatury kruszy się oponę lub przy użyciu bardzo wysokiej temperatury tnie się ją i rozdrabnia. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż porzucenie opony. Pamiętajmy - “100 lat rozkładu”!

Surowiec pozyskany z opony, czyli rozdrobniona mieszanka gumowa, posłuży jeszcze w dalszej produkcji.

I tak, na przykład, stara opona może stać się podłożem na placu zabaw, nawierzchnią boiska sportowego czy częścią elastycznej kostki brukowej!

Przetworzone opony znajdziemy również w strukturze dywaników samochodowych czy progów zwalniających na jezdni oraz drogach asfaltowych. 

 

Opona jako paliwo

Opony, ze względu na swój skład, mają bardzo dobre właściwości energetyczne. Są przez to bardzo dobrą alternatywą dla konwencjonalnego paliwa pozyskiwanego z tradycyjnych kopalń, takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa.

Opony mają bardzo wysokość kaloryczność, przez co są bardzo wydajne, a  ich spalanie wiąże się z niską emisją dwutlenku węgla, a to w obecnych czasach, jest bardzo ważne ze względu na potrzebę chronienia środowiska. 

 

Drugie życie opony

Recykling opony to nie tylko odzyskanie surowca i ponowne przetworzenie go. To także wykorzystanie opony w całości, jako pełnowartościowego produkty o zgoła odmiennym niż pierwotne zastosowaniu. 

 

 

Odbojniki łodzi i statków w portach, element bezpieczeństwa torów wyścigowych czy ochrony brzegów rzek - to wykorzystanie pełnej opony, z jakim możemy mieć styczność. 

Możemy też puścić wodze fantazji i na własną rękę wykorzystać zużytą oponę jako  kwietnik lub ozdobę ogrodową! Kto z nas nie widział pięknych łabędzi z opon czy ogrodzenia dla parceli z wbitych w ziemię gumowych kół. 

Czy oddamy nasze stare opony do pełnej utylizacji przez profesjonalistów, czy sami zapewnimy oponom drugie życie, ważne jest żeby nie pozostawiać ich w miejscach do tego nie przystosowanych.

 

Źródło: materiały własne Latex Opony S.A. / licencja canva.com