Poznaj nasze marki


Pirelli lider technologiczny w obszarze opon homologowanych

 

Mówiąc o oponie homologowanej mówimy o homologacji producenta pojazdu, co wiąże się z dopasowaniem produktu do potrzeb i zaleceń producenta i oznaczeniem opony w odpowiedni, specyficzny sposób.

Opony homologowane produkowane są zgodnie z wymaganiami producenta pojazdu i na jego życzenie. Jest to produkt unikalny, spełniający często wiele specyficznych wymagań, pozwalający na dopasowanie parametrów opony do konkretnego pojazdu, modelu i wersji. Prace nad homologowanymi oponami często trwają kilka lat i wiążą się z przygotowaniem ogromnej liczby prototypów a także wykonaniem wielu testów. Wtedy producent pojazdu ma pewność, że opony będą spełniały oczekiwania, jakie są przed nimi i samochodem stawiane. Nawet po wymianie opon pojazd nadal będzie zachowywał wszelkie parametry, tak jak w momencie wyjazdu z fabryki. Daje to pewność producentowi oraz użytkownikowi końcowemu, że założone do pojazdu opony idealnie są do niego dopasowane.

 

Porównując opony homologowane stosowane w pojazdach różnych producentów mamy zdecydowane różnice. Poza tymi, które łatwo wyłapać, jak różna rzeźba bieżnika dodatkowo, Pirelli stosuje bardzo dużo komponentów dopasowanych do homologacji. Zastosowanie różnej konstrukcji stopki i drutówki, jej geometria, grubość ściany bocznej i odmienne materiały, różne mieszanki gumowe.

Mówiąc o innych materiałach, to jak najbardziej opona homologowana i ta zwykła mogą się różnić konstrukcją, na przykład tym jak duży jest rant ochronny, jak gruba jest ścianka boczna, jaka jest wysokość bieżnika, itd. Mogą różnić się także ilością materiału użytego do zbudowania karkasu, rodzajem tego materiału. Tak więc opony o tej samej nazwie homologowane do Mercedesa lub do BMW mogą od siebie bardzo się różnić.

 

W Pirelli przyświeca nam idea: Perfect fit. Czyli idealne dopasowanie. Wychodzimy od potrzeb, które zgłasza producent samochodu i staramy się stworzyć oponę, która będzie idealnie do niego pasowała.

Nie zalecamy stosowania opon z homologacją do innych pojazdów niż to wynika z oznaczeń. Opony wpływają na wiele elementów i cech pojazdu, m. in. stabilność jazdy, układ kierowniczy, zawieszenie, jak auto przyspiesza, hamuje, zachowuje się w zakrętach. Bardzo wiele czynników i testów przeprowadzano w związku z rodzajem opon i ich wpływem na pojazd. Opony są pierwszym punktem modyfikacji pojazdu. To widać w motorsporcie, gdzie idealny dobór opon ma zasadniczy wpływ na końcowy wynik. W prywatnych samochodach tak często opon nie zmieniamy, jednak powinniśmy zwracać uwagę na ich stan i kluczowe parametry, od których zależy komfort jazdy.

Produkcja ogumienia z homologacją do aut premium i prestiż jest naszym pomysłem na współpracę z producentami aut. Po prostu robimy doskonałe opony do topowych samochodów i nie jest to produkcja masowa. W ten sposób mamy przewagę technologiczną, a klienci są coraz lepiej wyedukowani i świadomi tego jaki produkt zakładają do swojego auta.


Newsletter
Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!
Wyślemy Ci powiadomienia o atrakcyjnych promocjach i nowościach.